Premise de… 17 milioane de lei

Pentru Variaş, anul 2017 a fost unul în care s-au pus bazele unor viitoare investiţii care vor schimba radical înfăţişarea comunei. Astfel, au fost semnate contracte în valoare de 17 milioane de lei, care se derulează atât prin Agenţia de Finanţare a Proiectelor Rurale (AFIR), cât şi prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL). În felul acesta, în 2018 se va putea extinde canalizarea şi vor continua asfaltările, lucru aşteptat cu mare interes de către localnici. Primarul Nicolae Birău se declară mulţumit de rezultatele din anul care se apropie de final şi spune că o mare contribuţie au avut-o şi oamenii care au manifestat deschidere ori de câte ori a fost nevoie: „Le mulţumesc tuturor pentru implicare şi sper să fie cel puţin la fel şi în anul viitor. Modul în care se raportează ei la comunitatea noastră mă motivează şi pe mine, pentru că doar împreună putem face lucruri frumoase. Sper să nu fim influenţaţi de factori externi, pentru că noi ştim să ne facem treaba aşa cum se cuvine”.