Roade bune pentru agricultura din Variaş

Variaşul este o comună în care agricultura este o activitate de bază, cu multe persoane implicate în munca pământului. Pentru ei, acest an agricol este unul dătător de speranţe, fiind pentru prima dată când subvenţiile s-au plătit la timp. Chiar şi cei aflaţi în eşantioanele de control au avut, acum, posibilitatea de a înfiinţa noile culturi şi de a continua lucrările începute în toamnă, asigurând, astfel, fluxul tehnologic necesar. Sunt aspecte venite în sprijinul agricultorilor, întărite şi de primarul Nicolae Birău: „Cu siguranţă că banii intraţi ca subvenţii pentru agricultură contribuie la dezvoltarea comunităţii noastre şi ne bucurăm că Ministerul Agriculturii şi-a onorat promisiunile luate faţă de cei care cultivă pământul. E un semnal bun şi sperăm să reprezinte doar un prim pas pentru intrarea lucrurilor în normalitate”.